Kayah Jazzayah

KAYAH Jazzayah

Nowy projekt Kayah, stworzony specjalnie na tegoroczny “Ladies’ Jazz Festival”.

W programie znajdą się zarówno te najbardziej znane hity Kayah w zupełnie nowych, wyjątkowych, jazzowych aranżacjach, jak i inne, które od zawsze nosiły potencjał jazzowy, a teraz dostały nowe życie.

Nie zabraknie także znanych jazzowych standardów, nie tylko amerykańskich, bo w końcu Polska też stoi pięknymi jazzowymi evergreenami, które Kayah lubi najbardziej.

W składzie zespołu artystki, znajdą się wybitni artyści sceny jazzowej – Jan Smoczyński, pianista kompozytor i producent muzyczny wielu jej projektów, wywodzący się z jazzowego środowiska, ale mający bardzo szerokie zainteresowania muzyczne, co pozwala mu na tworzenie wysmakowanych międzygatunkowych muzycznych kolaży. Sekcję rytmiczną tworzą absolutnie światowi muzycy, od lat filary topowych zespołów (m. in. Marcin Wasilewski Trio, Tomasz Stańko, Aga Zaryan, Piotr Wojtasik): Michał Barański i Michał Miśkiewicz. Obydwaj posiadają unikatowe brzmienie, a ich zaproszenie do projektu jest zawsze gwarancją powiewu świeżości, ale i zapowiedzią obcowania z muzyką wysmakowaną, gdzie nacisk na brzmienie, sprężystość rytmu i muzykalność to baza, na której snują piękne opowieści. Tradycyjnie, wokalnie towarzyszyć będzie Kayah jej wieloletnia chórzystka – Iwona Zasuwa – dzieląca z nią scenę już 25 lat.

KAYAH – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, współwłaścicielka firmy fonograficznej Kayax, w której wydaje płyty i promuje utalentowanych polskich artystów. Jedna z najbardziej rozpoznawanych i docenianych artystek w Polsce. Znana z takich wielkich przebojów jak „Po co”, „Supermenka”, „Testosteron”, „Na językach”, „Prawy do lewego”, „Śpij kochanie śpij”, Ramię w ramię” czy niedawnego singla do filmu „Chłopi” – „Jesień-Tańcuj”. Swój debiutancki autorski album “Kamień” wydała w 1995 roku i do tej pory ma na koncie 11 albumów (Kamień, Zebra, Kayah i Bregovic, Jaka Ja Kayah, StereoTyp, The Best & the Rest, MTV Unplugged, Skała, Kayah & Royal Quartet, Transoriental Orchestra i świąteczny „Gdy pada śnieg”).
W czasie swojej solowej kariery muzycznej otrzymała najważniejsze nagrody muzyczne, w tym dla najlepszej wokalistki, kompozytorki, najlepszego utworu, czy albumu. W 2007 roku wydała DVD „Kayah – MTV Unplugged”, zawierające rejestrację koncertu w ramach słynnego cyklu, do którego Kayah została zaproszona jako pierwsza artystka z Europy Środkowo-Wschodniej.
Jej wszystkie płyty otrzymały status Złotej lub Platynowej, a nawet Diamentowej. Współpracowała i współpracuje m.in. z takimi światowymi artystami, jak Goran Bregović, Cesaria Evora, Teofilo Chantre, Idan Raichel, Elida Aimeida, czy Yasmin Levy.

Comments are closed.