Andrea Motis

25 lipca 2022 r., g.20, Filharmonia Kaszubska Wejherowo

ANDREA MOTIS

Andrea Motis to hiszpańska wokalistka jazzowa, trębaczka i saksofonistka, która śpiewa po katalońsku, hiszpańsku, portugalsku, niemiecku i angielsku. Od siódmego roku życia Motis kształciła się w Miejskiej Szkole Muzycznej w Sant Andreu, dzielnicy Barcelony, stając się w szkole wiodącą trębaczką, a później również i saksofonistką. W 2007 roku w wieku dwunastu lat rozpoczęła współpracę z zespołem Sant Andreu Jazz Band, prowadzonym przez pedagoga i muzyka Joana Chamorro.

W 2010 roku, w wieku piętnastu lat, Andrea nagrała płytę ze standardami jazzowymi „Joan Chamorro presents Andrea Motis”, a już dwa lata później ukazał się jej drugi album „Feeling Good, który znacząco wpłynął na wzrost popularności artystki. Kolejne dwie płyty, „Emotional Dance” i „Do outro lado do azul” powstały we współpracy z kultowymi wytwórniami jazzowymi – Impulse! oraz Verve. Przedostatnim, jak dotąd, albumem jest „Colours and shadows” nagrany wraz z WDR Big Band, a najnowsze dziecko Andrei, wydane w tym roku, nosi tytuł „Loopholes” i zapowiada ekscytującą zmianę stylistyczną oraz zwrot w kierunku elektrycznego jazzu, funku oraz neo-soulu.

W swojej karierze Andrea Motis współpracowała już z najwspanialszymi artystami, takimi jak Quincy Jones, Yo-Yo Ma, Omara Portuondo, Milton Nascimento, WDR Big Band, Gil Goldstein czy Scott Hamilton. Jej ciągłe doskonalenie się i wielki talent sprawiły, że stała się najpopularniejszą artystką jazzową w Hiszpanii i jedną z najpopularniejszych artystek grających ten gatunek w Europie. Regularnie koncertuje na całym świecie. Występowała już na wielu największych scenach (m.in. Tokyo Jazz Festival, Jazz at Lincoln Center, Jazz a Vienne, Blue Note Japan, Auditorio Nacional de Música de Madrid, czy Palau de la Música de Barcelona, a w Polsce na Siesta Festival w Gdańsku oraz na Erze Jazzu). Podczas tegorocznej edycji Ladies’ Jazz Festival Andrea Motis w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie zaprezentuje premierowo w naszym kraju swój najnowszy album „Loopholes”.

Comments are closed.