Jane Monheit

Jane Monheit nareszcie wystąpi w Polsce! Na Ladies’ Jazz Festival 2018!

Na jedynym koncercie w ramach festiwalu w Filharmonii Kaszubskiej! Wejherowo 23 lipca 2018.

Obdarzona głosem fenomenalnej urody – jak wyraził się o niej Steohen Holden z The New York Times, Jane Monheit, jedna z najwybitniejszych obecnie wokalistek jazzowych świata wystąpi na jedynym koncercie w Polsce na Ladies’ Jazz Festival!
Wraz z jej nowym albumem The Songbook Sessions: Ella Fitzgerald zaskoczyła samą siebie swoim artystycznym skokiem. Artystka od dawna myślała o nagraniu hołdu dla swej mistrzyni. Ella Fitzgerald (jak sama mówi) nauczyła ją śpiewać czule, ciepło, radośnie tam, gdzie nikomu przed nią nie przyszło do głowy, że tak można; płyty Elli były dla Jane „pieśniarską biblią”. Tym (dziesiątym już studyjnym) albumem Jane Monheit potwierdza swoją pozycję na światowej scenie wokalistyki jazzowej.
Jest właścicielką dwóch statuetek Grammy. Występowała z licznymi znaczącymi instrumentalistami jazzowymi, ale i np. z taką gwiazdą jak Michael Bubble. Zaśpiewała gościnnie na niemal 20 kolejnych albumach – aż dziw, że dopiero w 2018 zadebiutuje na Ladies’ Jazz Festival na jedynym koncercie w ramach festiwalu w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. I nie ma tego złego…
...Jane Monheit dziś to dojrzała, świadoma swoich niezwykłych możliwości, pewna swych przeżyć i doświadczeń artystka. Podobnie jak jej wzorzec – Ella, umie wnieść do utworu ciepło, głębię uczuć, szczerość. Jest ukształtowana, pewna swych możliwości i umiejętności. To ewidentnie najlepszy czas usłyszeć Jane Monheit
w Polsce i nie po raz pierwszy podobną sposobność stwarza polskiej publiczności Ladies’ Jazz Festival.

Jane Monheit urodziła się 3 listopada 1977 roku w Oakdale w stanie Nowy Jork na South Shore na Long Island. Jej ciotka i babcia były profesjonalnymi piosenkarkami. Jej matka występowała w teatrze muzycznym, śpiewa w lokalnych chórach, a jej ojciec gra na banjo i gitarze.
Jane przez wszystkie lata szkoły publicznej uczyła się gry na klarnecie i teorii muzyki, a także występowała w spektaklach teatralnych zarówno w szkole, jak i w lokalnej społeczności teatralnej. Kontynuowała naukę głosu w Manhattan School of Music u Petera Eldridge'a, członka-założyciela wokalnej grupy New York Voices. Ukończyła z wyróżnieniem w 1999 roku i otrzymała nagrodę Williama H. Bordena za wybitne osiągnięcia w jazzie. To właśnie w MSM poznała swojego męża, perkusistę Ricka Montalbano. Pobrali się wkrótce po studiach.
W wieku 20 lat Jane stała się pierwszą zwyciężczynią w konkursie wokalnym Theloniousa Monka.  Niedługo potem wydała swój oszałamiający debiutancki album Never Never Land z Kennym Barronem, Ronem Carterem i Lewisem Nashem - album został uznany przez Stowarzyszenie Jazz Journalists za najlepszy debiut płytowy i przez rok pozostawał na liście jazzowej Billboard.

Kolejne płyty to kolejne sukcesy artystki, kolejne twarze, kolejne odsłony muzycznych i wokalnych umiejętności, możliwości, zainteresowań.

Studiowała u założyciela The New York Voices (dali niezapomniany, wielki koncert na Ladies’ Jazz Festival), pierwszą swoją nagrodę w historii otrzymała z rąk jury, w skład którego wchodziła Dianne Reeves (jeśli ktoś nie widział Jej występu na Ladies’ Jazz Festival, to naprawdę ma czego żałować!); nareszcie będziemy mogli podziwiać tę wyśmienitą i jakże adekwatną dla nas artystkę na festiwalu dam jazzu – Ladies’ Jazz Festival 2018, Filharmonia Kaszubska Wejherowo, 23 lipca 2018.

 

Wyszukaj na stronie:

Bilety